Małe nawyki, wielki efekt. Jak stworzyć miejsce na to, co ważne.

  • Webinar by AskHenry
  • #Blog
  • #Webinar
  • #Zdrowie psychiczne

Do tego odcinka webinaru postanowiliśmy zaprosić kogoś, kto potrafiłby spiąć tematy, wokół których dotychczas się poruszaliśmy. Nasz pierwszy webinar był poświęcony dobrym nawykom – a że dobrym nawykiem jest wracać do dobrych treści, postanowiliśmy jeszcze raz opowiedzieć o wprowadzaniu cyklicznych zmian do naszego życia. Jeśli jesteś z nami od roku, kilku miesięcy lub jest to Twoje pierwsze spotkanie z projektem #webinarbyAskHenry, koniecznie przeczytaj ten artykuł i na koniec posłuchaj nagrania. Wielkie rzeczy zaczynają się od małych spraw.

Agnieszka Krakós-Gorący zajmuje się zawodowo komunikacją i prowadzi projekt Prosta Organizacja. Nasze spotkanie jest kontynuacją webinarów o tym, jak układać sobie czas, by mieć go więcej na to, co lubimy.


Małe sprawy – spraw, by zaczęły się dziać.

Czasami świetnie odnajdujemy się w przestrzeni służbowej, a nasz dom to wielki chaos. Bywa, że to w domu mamy przestrzeń, w której czas płynie wolniej, a w pracy trudno się nam skupić. Jest też tak (umówmy się, bardzo często), że obie te przestrzenie są po prostu zagracone. Jak znaleźć dla siebie miejsce i przestrzeń, by w końcu poczuć się dobrze? Okazuje się, że tak naprawdę najlepiej działają małe rzeczy.

Możesz zmienić nawyki – jeśli dowiesz się, jak działają.

Wszystko ma swoje priorytety?

Agnieszka zwróciła uwagę na bardzo ciekawą rzecz. Otóż, określenie “priorytet”, było używane dawniej wyłącznie w liczbie pojedynczej. Priorytet, czyli sprawa pierwsza, najważniejsza. Dzisiaj, w dobie multitaskingu i wielozadaniowości – mamy tych priorytetów całą masę. To powoduje, że nasza przestrzeń się zaśmieca, ilość obowiązków wciąż narasta, coraz trudniej jest się odgrzebać z zaległości. Co robić, gdy nawet sprawdzenie skrzynki mailowej w poniedziałek rano przyprawia nas o dreszcze? 👉  POSPRZĄTAĆ :)

Plan organizacyjny – stosuj to, co proste i działa.

Tak, łatwo powiedzieć. Okazuje się jednak, że zrobić też wcale nie tak trudno. Prosty plan organizacji powinien:

 • dotyczyć wszystkich domowników i dla każdego z nich działać
 • obejmować wszystkie aspekty Waszego życia
 • zamknąć w sobie wszystkie Wasze priorytety
 • nie zajmować zbyt wiele czasu
 • być łatwy do wdrożenia

Aby taki sprawny, prosty plan ułożyć i wdrożyć, konieczne są 3 etapy, które Agnieszka zamknęła w: upraszczaniu (czyli skupiamy się na tym, co naprawdę ważne, sprzątamy przestrzeń i głowę), planowaniu (tutaj tworzymy prosty planner rodzinnych zajęć) i nawykach (one pomagają nam utrzymać harmonię tego, co zaplanowane).

Upraszczanie: bałagan to nie tylko rzeczy.

Nasze domy są pełne niepotrzebnych przedmiotów. Nasze życia są pełne ludzi, którzy z nami nie rezonują i nie dają nam niczego dobrego. Jeśli przed zaśnięciem ciągle myślisz o tym, co Ci się nie udało, czego nie skończyłaś_łeś, daj sobie spokój. Jesteś tu i teraz. Jeśli są rzeczy, które możesz zrobić od ręki – zrób je. Inaczej w Twojej głowie powoli będzie tworzyła się kolejna sterta niespełnionych planów, a uwalnianie się od nich zabierze Twoją energię. Podobnie jest z ludźmi, którzy nie wprowadzają do Twojego życia wartości. Puść ich wolno, nie czuj obowiązku utrzymywania relacji tylko dlatego, że kiedyś dobrze się Wam razem spędzało czas.

Najlepsze rzeczy w życiu nie są rzeczami

Nadmiar szkodzi: proste prawdy.

Czy wiesz, co robi z nami nadmiar? Nadmiar spraw, przedmiotów, obowiązków i myśli przede wszystkim nas hamuje i ściąga w dół. To jest ten nieprzyjemny głos z tyłu głowy, który wciąż coś nam podszeptuje i wywołuje napięcie. Najtrudniejsze w nadmiarze jest to, że rzadko potrafimy go dobrze umiejscowić. Odczuwamy niepokój, zmęczenie, czasem nawet strach – i nie wiemy z czego one wynikają. Zazwyczaj jest to po prostu przeciążenie myślami. Nadmiar odciąga Cię od tego, co rzeczywiście chcesz robić. Hamuje Twoją kreatywność i odbiera radość. Posprzątaj go.

Wielkie sprzątanie zaczyna się od małych przestrzeni.

Nie musisz stosować metody Marie Kondo (chyba, że chcesz) i dziękować skarpetkom, że możesz je nosić (chyba, że naprawdę się przyjaźnicie). Zacznij od szuflady wstydu w przedpokoju. Albo tej w kuchni czy łazience. Na pewno macie w domu to małe, zagracone miejsce, w którym lądują baterie, słomki, notesiki, długopisy, klamerki, saszetki z cukrem, zapalniczki. Czego tam nie ma, prawda? Tak też trochę wygląda Twoja głowa – przepełniona pomysłami, planami, zadaniami, które nie chcą się spiąć. Posprzątaj je. Niech to będzie pierwszy krok do wielkich porządków. Agnieszka opowiada o krokach, które po kolei warto wykonać podczas czyszczenia naszej przestrzeni, warto do nich zerknąć.

AskHenry: jesteśmy, kiedy Twój czas nie chce współpracować

Naszym priorytetem jest odzyskiwanie Twojego czasu. Jeśli chcesz przygotować prosty plan organizacyjny dla swojej rodziny, możemy Ci w tym pomóc. Zajmiemy się tym, co najbardziej uciążliwe: sprzątniemy życie i niepotrzebne sprawy. Ogarniemy sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów, oddamy te, które mogą dać radość i pomoc potrzebującym. Wyrzucimy to, co już nie nadaje się do użytku. Później ogarniemy Ci remont albo malowanie mieszkania. Brzmi dobrze, prawda?

Cały webinar dostępny jest tutaj. Warto :)

Szukasz ciekawej pracy? Dołącz do nas!

Twórz razem z nami firmę, która ma ambicję zmienić rynek benefitów pracowniczych. W AskHenry oszczędzamy czas naszym Klientom. Nie tylko dostarczamy Im świetną usługę, ale przede wszystkim – uśmiech i czas wolny po pracy :)