Najciekawsze benefity dla pracowników. Jaki bonus od firmy możesz otrzymać?

  • Dla HR
  • #employee benefits
  • #employer branding
  • #human resources

Podstawą utrzymania wysokiej efektywności w pracy jest poczucie przywiązania do firmy. I nie ma co się oszukiwać – nie tylko misja przedsiębiorstwa jest dla nas ważna. Stawiamy na pracodawców, którzy szanują nas i nasz czas wolny. Zwracamy uwagę na warunki pracy – pensję, firmowy sprzęt, atmosferę i dostęp do szkoleń. Interesują nas również benefity dla pracowników, na które patrzymy dziś inaczej niż jeszcze kilka lat temu. W postrzeganiu bezpłatnych dodatków do pensji wiele się zmieniło w czasie pandemii. Niewiele firm dostarczało przekąski do domów i mieszkań w ramach owocowego czwartku. Pracodawcy musieli sięgnąć po zupełnie nowe rozwiązania, by utrzymać motywację. Na co dzisiaj możesz liczyć i czego możesz oczekiwać, zatrudniając się w nowej firmie?

Benefity pracownicze to najczęściej dofinansowanie opieki medycznej lub karty zniżkowe do centrów sportowych. Częstymi rozwiązaniami są także owocowe czwartki czy tzw. pizza day. Czy te rozwiązania odpowiadają na twoje potrzeby? Częściowo na pewno, jednak nie ma co ukrywać – przestały być konkurencyjne, zwłaszcza jeśli towarzyszą wysokiemu wynagrodzeniu. Pracodawcy muszą rozszerzać swoją ofertę, jeśli chcą utrzymać przy sobie wykwalifikowanych pracowników. Taką możliwość daje im AskHenry! Zanim jednak opowiemy, jak możemy działać dla ciebie i twoich kolegów z biura, przedstawimy coraz częściej wybierane rodzaje świadczeń pozapłacowych

Owocowe czwartki już nie wystarczają

Owocowe czwartki, pizza, piłkarzyki… to tylko przykłady świadczeń pozapłacowych dla pracowników, które przestały się sprawdzać. Nie wpływają istotnie na motywację wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy są kluczowi dla rozwoju dużych firm. Ciesząc się wypłatą adekwatną do umiejętności, wszystkie te „drobne przyjemności” po prostu mogą sobie kupić. Nie chodzi jednak wyłącznie o pieniądze.

Od kilku lat obserwujemy wyraźne zmiany w profilach pracowników. Nie brakuje im wdzięczności za proponowany pakiet świadczeń dodatkowych, jednak szukają zupełnie innego wsparcia od pracodawcy. Znacznie większe znaczenie ma dla nich wellbeing, czyli dobrostan psychofizyczny. Współcześni pracownicy chcą czuć się dobrze w miejscu pracy. Co więcej – po wyjściu z niej chcą wciąż mieć ochotę i siłę do działania.

Dominujące trendy są więc oczywiste. Wyraźnymi potrzebami są rozwój i odpoczynek, czyli balans w życiu i w pracy. Największą wartością, a jednocześnie największym deficytem współczesności jest czas. Wszyscy mamy go za mało. Przestaliśmy się jednak godzić na ciągłą gonitwę, na którą cichą zgodę wyraziło poprzednie pokolenie. Naturalną koleją rzeczy jest więc fakt, że benefity dla pracowników zupełnie się zmieniły.

Firmy prześcigają się w pomysłach – często niepotrzebnie

Kreatywność niektórych pracodawców może zaskakiwać. Proponowane przez nich benefity dla pracowników zwracają uwagę. Nic dziwnego – chcą w ten sposób przyciągnąć do siebie potencjalnych specjalistów i utrzymać motywację obecnych. Obiecują więc już nie tylko dofinansowanie świadczeń zdrowotnych, zajęć sportowych czy szkoleń. Coraz częściej w ofertach pojawiają się m.in. samochody i laptopy do użytku własnego czy prywatny concierge. Słyszeliśmy już nawet o masażu stóp w biurze, o którym więcej za chwilę. Czy każdy z tych pomysłów jest dobry?

Generalnie nie istnieją złe benefity dla pracowników. Każdy z nich w jakiejś sytuacji i w jakiejś firmie z pewnością się sprawdzi. Mimo wszystko, na wspomniany masaż stóp nikt się nie zdecydował. W ankiecie, którą rozesłał dział HR, zatrudnieni specjaliści przyznali, że po całym dniu przy komputerze woleliby masaż barków. Chętnie widzieliby również zajęcia z pilatesu czy jogi, zamiast sali z Xboxem. Gry dodatkowo obciążają ich zmęczony wzrok, a całe ciało mają okropnie spięte. Rozpuszczeni i niewdzięczni? Raczej świadomi swoich potrzeb, ale – niestety – kompletnie niewysłuchani.

Benefity pracownicze muszą nadążać za potrzebami

Obserwujemy rosnącą samoświadomość i wynikające z niej zapotrzebowanie na rozwój i odpoczynek. Pozwoliło to wyróżnić dwie grupy benefitów dla pracowników, które najczęściej cieszą się uznaniem. Coraz chętniej szkolimy się, ale także powracamy do siebie i natury. Co to znaczy?

Od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie pakietami szkoleń. Pracownicy szukają możliwości rozwoju zawodowego. Interesująca dla nich oferta świadczeń pozapłacowych obejmuje więc kursy. Po stronie pracodawców jest wykupienie biletu na konferencję czy opłacenie kilkudniowego warsztatu umożliwiającego zdobycie nowych umiejętności. Są świadomi, że zatrudniane osoby zyskują kompetencje, które pozwolą im zmienić pracę. Nie martwią się tym jednak, ponieważ zdają sobie sprawę, że zyskują lepiej wykwalifikowaną załogę. Co jednak jeszcze ważniejsze, „efektem ubocznym” takiego benefitu jest ludzka wdzięczność i naturalne przywiązanie do firmy. Nowoczesny pracodawca wie, że ambitny pracownik to prawdziwy skarb.

Druga grupa konkurencyjnych benefitów dla pracowników obejmuje rozwój prywatny. Osoby spędzające codziennie 8 godzin w biurze chętnie próbują czegoś nowego. Biorą więc udział w sesjach jogi, mindfulness czy medytacji. Całymi grupami zapisują się także na wyciszające spacery z alpakami czy uspokajające warsztaty ceramiczne. Co ciekawe, wzrosło też zainteresowanie szkoleniami z pierwszej pomocy organizowanymi na koszt pracodawcy. Okazuje się, że coraz rzadziej wybierane są „ekstremalne” przeżycia, jak off-road czy paintball. Pracownicy szukają sposobu na odnalezienie spokoju.

Najciekawsze benefity dla pracowników – przykłady

Próbujemy dowieść, iż najlepsze benefity dla pracowników to te dobrane do ich potrzeb (i wiemy, że mamy rację!). Nie możemy więc po prostu wypunktować listy – to nie wystarczy. Najciekawsze dodatki pozapłacowe postaraliśmy się więc pogrupować w zależności od grupy zawodowej i stylu życia. Sprawdź, czy znajdziesz wśród naszych rozwiązań pakiet dla siebie.

„Najtrudniejsze” jest dopasowanie benefitów dla pracowników umysłowych z branży IT. Wynika to z faktu, że ich pensje są bardzo wysokie i większość interesujących przyjemności mogą sobie po prostu kupić. W takim przypadku warto głębiej wejść w daną grupę i zastanowić się, jakie wyznają wartości. Pracownicy umysłowi nie lubią ograniczeń, dlatego dobrym wyborem mogą okazać się wszelkie programy lojalnościowe. Stawiamy jednak na te, które nie przywiązują do konkretnego sklepu czy danej usługi. Pokolenie 30- i 20-latków świadomie dziś patrzy też na ekologię i głośno mówi o swoich emocjach, dlatego warto przemyśleć:

 • elektryczne hulajnogi na dojazdy do pracy i do użytku własnego,
 • dodatkowy urlop urodzinowy,
 • urlop na złamane serce – bez pytania o szczegóły,
 • bezpłatne konsultacje psychologiczne,
 • urlop menstruacyjny dla osób z macicą.

Na świecie coraz częściej słyszy się także o płatnych miesięcznych urlopach wypoczynkowych. Z całą pewnością pozwalają nabrać potrzebnego dystansu i pobudzić kreatywność. Co więcej, najwięksi światowi gracze proponują szkolenia biznesowe i dofinansowania do własnych firm! Chcą bowiem współpracować z najlepszymi i intensywnie poszerzać sieć wpływów.

Motywacja to nie wszystko – musimy również zadbać o zdrowie pracowników. Dobrze jest działać zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego znaczenie mają nie tylko prywatna opieka medyczna, ale także zajęcia sportowe. Firma może zachęcać pracowników do tworzenia drużyn i specjalnie dla nich wynajmować obiekty sportowe. Nie ma powodów, by się ograniczać: można zdecydować się na ściankę wspinaczkową, koszykówkę, siatkówkę czy piłkę nożną. Dla wielu osób interesujące będą wcześniej wspomniane zajęcia z jogi czy pilatesu. Co więcej, za uczestnictwo w zajęciach mogą być zbierane punkty, które następnie wymienia się na prezenty. W czasie pandemii wiele firm udowodniło, że aktywność sportową można promować również on-line. Powstały specjalne platformy, które umożliwiały ćwiczenie we własnym domu pod okiem instruktora.

Okazuje się, że dużym zainteresowaniem cieszy się także edukacja żywieniowa. Co to znaczy? Pracownicy, którzy odzyskują swój czas wolny, lubią gotować. Przydaje się im jednak trochę wiedzy na temat komponowania posiłków. Chętnie decydują się na warsztaty z dietetykiem lub kursy gotowania. Pomyśl, jak można odmienić atmosferę (i zapachy!) w firmowej kuchni!

Szczególną grupę stanowią rodzice. Nie tylko kobiety – także mężczyźni chcą dzisiaj aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym. Jak im to ułatwić? Proponując ofertę sensownie zaplanowanych świadczeń. Na dobry początek można wydłużyć urlop tacierzyński. Doskonałym pomysłem są również firmowe żłobki i przedszkola, które zapewniają opiekę nad maluszkami w godzinach pracy. Dzięki temu pracownicy nie spóźniają się na ważne spotkania, a w pracy są spokojni o swoje dzieci. Brak dodatkowego stresu to gwarancja ich efektywniejszej pracy.

Mówiąc o benefitach dla pracowników, nie możemy zapomnieć, że po pandemii biura nabrały zupełnie innego charakteru. Dla dużej liczby osób nie są już jedynym ani głównym miejscem wykonywania obowiązków służbowych. Stały się raczej przestrzenią do integracji – powinno to wpływać na ich projekty. W biurze powinna pojawić się przestrzeń do wypoczynku i swobodnego komunikowania się. Warto wydzielić osobne pomieszczenie do chilloutu. W miarę możliwości można postawić też na ogródek czy balkon. Duże firmy coraz częściej właśnie na terenie firmowym organizują imprezy integracyjne – bo dlaczego nie?

A co z pracownikami produkcyjnymi? Ich miejsca pracy bardzo często znajdują się na obrzeżach lub poza granicami dużych miast. Wiąże się to z długimi i drogimi dojazdami. W takim przypadku pracodawcy mogą zaproponować po prostu dofinansowanie do paliwa. Niektórzy decydują się na coś mniej oczywistego i zapewniają przewóz grupowy. Dobrze zorganizowane są wygodne i bardziej eko! Dodatkowo pracownicy mogą korzystać z bezpłatnych obiadów, które dadzą im siłę do fizycznej pracy. W weekendy mogą cieszyć się natomiast (rodzinnymi) imprezami firmowymi. Dla relaksu warto wdrożyć również bony na masaże czy do SPA.

Sprawdzone benefity dla pracowników

Oczywiście, wciąż nie wszystkich interesują nowoczesne benefity dla pracowników. Nie każdy odnajduje się na grupowych ćwiczeniach z jogi czy pilatesu. Co wtedy? Możemy zaproponować to, co sprawdzało się od lat. Na liście standardowych świadczeń wpływających pozytywnie na motywację znajdziemy m.in.:

 • dofinansowanie opieki zdrowotnej – dla pracowników i ich rodzin lub partnerów,
 • kartę sportową – do wykorzystania w dowolnej chwili i w jednym z wielu miejsc,
 • bony na zakupy – im mniej przywiązujące do konkretnego sklepu, tym lepiej.

Szukając pracy, warto mieć jednak na uwadze, że światowy rynek mocno się zmienił, a Polska jest na niego otwarta. Masz wpływ na benefity dla pracowników, które otrzymujesz. Jeśli tylko pracujesz w bezpiecznym miejscu, które ma na względzie Twój rozwój. Na szczęście coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że zadowolenie pracownika jest niesamowicie ważne. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że Twoje sugestie będą wzięte pod uwagę. Zbierz grupę znajomych i zapytaj o nowości pracowników działu HR.

Benefity dla pracowników z AskHenry

Przekonaj się, co robimy. Dla naszych klientów szukaliśmy już obrazów ze świętymi, umawialiśmy wizyty ślusarzy czy kupowaliśmy drewniane zabawki. Wśród naszych zadań pojawiło się także dobieranie mebli do mieszkania czy zlecenie wykonania drewnianej sauny. Świadczymy usługę zarówno dla osób prywatnych, jak i firm – osobisty asystent może istnieć jako benefit pracowniczy. Dlaczego warto to przemyśleć?

Wiemy, jak oszczędzić Twój czas! Wymyśliliśmy coś więcej niż usługę i mamy coś lepszego niż standardowe benefity. Służymy pomocą w niemal każdym zadaniu, które zechcesz nam zlecić. Możemy odebrać za Ciebie pranie, załatwić sprawę w urzędzie, wymienić opony w aucie. Nie przejmuj się obowiązkami, na które nie masz ochoty. AskHenry to osobisty asystent, który może pomóc Ci zyskać czas na co, co lubisz najbardziej.

Zatem… w czym możemy Ci pomóc?

 

Szukasz ciekawej pracy? Dołącz do nas!

Twórz razem z nami firmę, która ma ambicję zmienić rynek benefitów pracowniczych. W AskHenry oszczędzamy czas naszym Klientom. Nie tylko dostarczamy Im świetną usługę, ale przede wszystkim – uśmiech i czas wolny po pracy :)