Sposoby na wyższą efektywność według Aleksandry Pszczoły

  • Wywiady
  • #Blog
  • #Produktywność
  • #Wywiad
 1. Czy masz swoje „rytuały” dzięki którym jesteś bardziej efektywna?

Do moich codziennych rytuałów należy głównie zapisywanie na liście “to do” wszystkich zadań, po to aby o nich nie zapomnieć. Dzień pracy mam zaplanowany zgodnie z kalendarzem i trzymam się zapisanych tam terminów.

 • Za każdym razem w niedzielę wieczorem analizuję plan tygodnia i staram sobie zaplanować wszystkie obowiązki (również te prywatne).
 • Codziennie wieczorem patrzę na kalendarz i układam sobie w głowie plan.
2. Czy pandemia wpłynęła na Twoją efektywność osobistą? Jeśli tak, to co się zmieniło?

Pandemia wpłynęła negatywnie na moją efektywność osobistą. Dzień zaczynałam dużo później niż normalnie (9:00, 9:30), kończyłam adekwatnie również później. Nie wpłynęło to na jakość pracy, ale ze względu na ograniczenie aktywności poza domem, dzień się wydłużał i miałam poczucie marnowania czasu.

3. Czy, aby podnieść swoją wydajność wdrożyłaś w życie albo pozbyłaś się jakichś nawyków?

Wydajność w moim przypadku wzrasta kiedy mam dobrze zorganizowany dzień i wiele zadań. Bez kalendarza byłoby trudno. W pracy codziennie rano robimy standup’y podczas których dzielimy się 3 rzeczami, które zrobiliśmy dnia poprzedniego oraz 3, które zrobimy danego dnia. To zmusiło mnie do zapisywania działań w ciągu dnia, dzięki czemu jestem bardziej świadoma czy dany dzień był efektywny czy zmarnowany.

4. Kiedy zdałaś sobie sprawę z tego, że musisz popracować nad efektywnością?

Pandemia, z perspektywy rodzica mającego szkolne dziecko, powodowała duży chaos, rozdrażnienie i dezorganizację. To wpływało mocno na efektywność i drive do działania. Odkąd dzieci w Polsce wróciły do szkoły, wróciłam do normalnego rytmu pracy.

5. Czy jest jakaś umiejętność albo obszar wiedzy nad którym obecnie pracujesz?

Uczę się jak w natłoku drobnych zadań wygospodarować bloki czasu na pisanie dłuższych form tekstowych.

6. Co pomaga Ci uzyskać wysoki poziom koncentracji?

Czasami stosuję zasadę pomodoro, a także staram się aby przynajmniej 1 dzień w kalendarzu był luźniejszy od spotkań. Wtedy rezerwuję sobie czas tylko dla siebie i skupiam się na pisaniu.

7. „Złota rada” dla każdego kto pracuje nad swoją efektywnością?

Polecam kurs Piotra Nabielca https://produktywnosckrokpokroku.pl/

8. 3 aplikacje z Twojego telefonu, dzięki którym jesteś bardziej efektywna:

Google Calendar, Gmail, To Do list, Pomodoro

9. Skąd wiesz o swoich sukcesach w podnoszeniu efektywności lub jak je mierzyłaś?

Efektywność mierzę w ten sposób, że staram się zamknąć wszystkie zadania w danym tygodniu. Jeżeli piątek kończę ze 100% skończonymi zadaniami, które na dany tydzień były zaplanowane, to wtedy jestem usatysfakcjonowana.

Szukasz ciekawej pracy? Dołącz do nas!

Twórz razem z nami firmę, która ma ambicję zmienić rynek benefitów pracowniczych. W AskHenry oszczędzamy czas naszym Klientom. Nie tylko dostarczamy Im świetną usługę, ale przede wszystkim – uśmiech i czas wolny po pracy :)