Podróżuj głębiej. Czyli jak planować wyjazdy, aby się rozwijać i wyciągać z nich więcej.

  • Webinar by AskHenry
  • #Blog
  • #Podróże
  • #Webinar

Michał Maj to fotograf, obieżyświat i twórca internetowy – na blogu Życie Jest Piękne opowiada o prowadzeniu firmy i o tym, że nasze życie zawsze może być ciekawsze. Najbardziej kojarzony jest jednak z życiem w podróży. Jeśli uważasz, że masz zbyt mało czasu na podróżowanie, to jesteś w idealnym miejscu. Czasem wystarczy zmienić coś niewielkiego, by zaczęła się przygoda.


Zabójcy podróży – jak ich wyeliminować.

Jest ich wielu i czają się na Twoje podróżnicze plany… Dlatego będzie dobrze, jak poznasz tych najważniejszych. Zaczniemy od pieniędzy, bo temat jest ważny i dobrze mieć go szybko z głowy.

 • Podróże kosztują. Ty decydujesz, ile. Są sprawy, na które nie masz wpływ, na przykład ceny biletów lotniczych. Są takie, w których Ty rozdajesz karty – w AskHenry nasi specjaliści z działu podróży znajdą Ci najbardziej ergonomiczne połączenia, przygotują dokumenty, a nawet Cię odprawią. Jeśli zależy Ci na wygodnym przemieszczaniu się i lubisz się dobrze wyspać w podróży – nie rezygnuj z poniesienia trochę większych kosztów. Michał zwrócił uwagę (a podróżuje już od kilkunastu lat!), że czasami, kiedy… Chcemy wydać mniej, ponosimy tak naprawdę większe koszta – nie wysypiamy się, nie oglądamy wszystkiego, co chcieliśmy (bo na przykład w Serbii autobus nie przyjechał, a założyliśmy poruszanie się transportem publicznym).

Znajdź swój bezpieczny zapas w budżecie. Oceń swoje możliwości finansowe i sprawdź, z czego możesz, a z czego nie chcesz rezygnować. Nie podróżujesz po to, by gdzieś przyjechać, ale by być w drodze.

 • Kolejnym zabójcą udanej podróży są zbyt wysokie oczekiwania. Pamiętaj, że w folderach reklamowych, internecie czy biurze podróży, zobaczysz zazwyczaj podrasowane zdjęcia zabytków i widoków. Zastanów się, dlaczego wybierasz tą a nie inną destynację. Przecież nie może chodzić o Instagram koleżanki. 🤭 Podróżowanie to poznawanie: siebie, nowych ludzi i miejsc. Dużo lepiej będzie, gdy do tej wyprawy podejdziesz po prostu z ciekawością.

Zapamiętaj: No expectations – no disappointments

 • Jakie masz plany na życie? To pytanie zazwyczaj słyszysz od kogoś, kto niezbyt dobrze Cię zna, prawda? Według nas na całe życie wcale nie musisz mieć planu. Są takie dni, kiedy wieczorem można sobie po prostu zbić piątkę, że się je przeżyło. Ale jeśli chodzi o podróże, plany są przydatne, choć zbyt szczegółowe planowanie może odebrać Ci radość spontanicznego odkrywania miejsc, kuchni i ludzi. Świetnie będzie, gdy spiszesz sobie rzeczy, które chcesz poznać, miejsca warte odwiedzenia i dania, których bardzo chcesz posmakować. Pamiętaj jednak – wysokie oczekiwania mogą nieść jeszcze większy zawód. Pozwól podróży toczyć się samej, zobaczysz, że zaprowadzi Cię do najciekawszych przygód, z których później zbudujesz wspomnienia. Nie ma co przepisu na podróżowanie, bo nie ma przepisu na jedno, właściwe życie.

Wiesz, dlaczego podróżujemy?

Powodów jest wiele, ale natura człowieka jest tak zbudowana, że każe mu wciąż odkrywać nowe rzeczy. Dzięki temu podtrzymujemy naturalny ciąg ewolucyjny, który kierunkuje nas w stronę rozwoju. Takie odkrywanie zaczyna się w naszym życiu bardzo wcześnie, już w wieku prenatalnym. Później, jeśli jesteśmy odpowiednio kierowani, rozwijamy nasze zainteresowania i umiejętności.

Odkrycia mogą być różne – czasem to na przykład uświadomienie sobie, że kolory gąbek do naczyń mają znaczenie (jeśli nie wierzysz, wyszukaj frazę: kolory gąbek do mycia naczyń!). Czasami są fundamentalne i dotyczą na przykład poczucia tożsamości. W podróży warto jest skupić się na takim czystym odkrywaniu, pozbawionym oceny. Ocenianie jest równie naturalną cechą, co chęć odkrywania. Jest pewnego rodzaju mechanizmem obronnym, pozwala nam lepiej odnaleźć swoje miejsce w nowej kulturze. Patrzenie na drugiego człowieka przez porównywanie się jest naturalne – ale często zgubne i krzywdzące dla obu stron.

Nie oceniaj świata, odkrywaj go.

Zanim wyjedziesz!

Zanim spakujesz plecak i przekażesz opiekę nad rybkami znajomym, zrób rozeznanie.

 • Zobacz, czego możesz spodziewać się po kraju, który chcesz odwiedzić. Tak z grubsza. To zazwyczaj zajmie Ci sporo czasu i kilka nocek przed ekranem, ale przecież musisz wiedzieć, dokąd podążasz. Jeśli natomiast nie lubisz wyborów typu: albo rybki albo akwarium, zostaw rozeznanie rasowym wyjadaczom – czyli nam.
  • W AskHenry znajdziemy najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić (i nie będą to Most Karola w Pradze czy Wieża Eiffla w Paryżu), zajmiemy się całą Twoją dokumentacją i zdrowiem (paszporty, wizy, formularze, bilety lotnicze lub kolejowe, odprawy i inne nieprzyjemności potrafią zepsuć każdą podróż, więc naprawdę, zostaw to nam). Jeśli masz jeszcze zapas czasu przed wyjazdem, znajdziemy Ci podcasty, książki i programy, które warto zobaczyć, zanim wyjedziesz. Może chcesz zwiedzić Włochy szlakiem scen z “Genialnej Przyjaciółki” lub zobaczyć miejsca, w których kręcono “Kompanię Braci”? Żaden problem. Festiwal Trąbek wśród gór Serbii? A może w końcu zjesz gol gappa, salsefię lub wybierzesz się ze swoją drugą połową na gogigui? Znajdziemy Wam opcje w każdym budżecie.

 

Życie jest piękne – wystarczy ruszyć w podróż.

Wiesz dlaczego życie jest piękne? Bo nie ma na nie jednego dobrego przepisu i nic tak nie smakuje jak odkrywanie go. Podróże są jednym z najlepszych sposobów na poznanie świata i siebie. Nie musisz wyjeżdżać na dwa tygodnie, by doświadczyć czegoś niesamowitego. Czasami trzy dni w zupełnie nowym kraju, życie wśród jego lokalnych mieszkańców, dzielenie z nimi przestrzeni i czasu potrafią wzbudzić w Tobie dużo więcej emocji i energii do działania niż miesiąc poza domem.

Wiemy, że najcenniejszą walutą jest dziś czas. Mamy więc dla Ciebie umowę… Ty znajdź w swoim kalendarzu choćby cztery wolne dni. Wybierz miejsce, które zawsze Ci się marzyło. Niech będzie w zasięgu trzech godzin lotu samolotem. Tak na początek. W AskHenry zorganizujemy wszystko, co pomoże Ci wykorzystać Twój wolny czas maksymalnie, a Michał Maj podpowie, jak sprawić, aby Twoje życie było piękniejsze.

Zobacz nasz webinar i sprawdź, czy masz krem z filtrem i buty do wspinaczki. Jak nie masz, też dobrze – bo masz nas 😊

Szukasz ciekawej pracy? Dołącz do nas!

Twórz razem z nami firmę, która ma ambicję zmienić rynek benefitów pracowniczych. W AskHenry oszczędzamy czas naszym Klientom. Nie tylko dostarczamy Im świetną usługę, ale przede wszystkim – uśmiech i czas wolny po pracy :)