Nauka odpoczynku. 5 sprawdzonych sposobów, by przyjemnie spędzić czas wolny

    • Poradnik
    • #Blog
    • #Podróże
    • #Produktywność
    • #Zdrowie psychiczne

Kursowanie dom-praca-dom (z opcjonalnym przystankiem w szkole dzieci) może wykończyć każdego. Marzeniem jest chociaż godzinka wolnego, w czasie której musisz tylko jedno – cieszyć się odpoczynkiem. Czas dla siebie to skarb! Wychodzimy więc naprzeciw twoim potrzebom. Dzięki usłudze AskHenry możesz oszczędzić nawet 8,5 godziny miesięcznie. To w sumie dodatkowy dzień wolnego, który można poświęcić na ulubione lub zupełnie nowe aktywności. Poznaj nasze propozycje i celebruj sztukę wypoczynku.

Jak spędzać wolny czas?

Wolny czas to dla wielu osób nowość. Nic więc dziwnego, że nie zawsze wiedzą, co ze sobą zrobić. Sztuki odpoczynku trzeba się nauczyć. To szczególnie ważne dla tych, którzy chcą skutecznie działać zawodowo i mieć siłę na rozwój własnych pasji. Dodatkowe godziny warto potraktować więc jak szansę. Dzięki niej odmienisz jakość swojego życia i podniesiesz efektywność pracy. Gotowy? Zobacz, jak to się robi!


Nauka odpoczynku – jak odpoczywać i nie marnować czasu

Sztuka odpoczynku jest elementem sztuki pracy. Nie da się być skutecznym w działaniu, jeśli nie umiesz spędzać czasu, relaksując się. Dla jednego będą to podróże, dla innych dodatkowe 3 godziny snu. Nie ma złych sposobów na odpoczynek. Można mieć jednak do niego bardzo złe podejście. I nie obwiniaj się o to – to współczesne dziwne czasy sprawiły, że czujesz wyrzuty sumienia. 

Efektywny wypoczynek może zupełnie odmienić twoje życie

W odpoczynku nie chodzi o to, by maksymalnie wykorzystać wolny czas. Nie musisz pośpieszać się w podróży czy zmuszać do poznawania nowego miejsca z zegarkiem w ręku. Pośpiech to zmora naszych czasów, ale nie sprzyja budowaniu świadomego życia. Na początek więc po prostu usiądź i złap oddech. Zastanów się, jak lubisz spędzać czas i co naprawdę cię ucieszy. W końcu – bez wahania po to sięgnij.

Jak nauczyć się odpoczywać?

Dorośli, zwłaszcza ci posiadający dzieci, zapomnieli już, jak się odpoczywa. Przypominamy więc, że podstawą relaksu jest zdrowe i wypoczęte ciało. Zanim zaczniesz wykorzystywać wolny czas na aktywności, zrób zaległe badania kontrolne. Postaraj się wyspać i dokładnie przyjrzyj się temu, co jesz. Koniecznie zbilansuj dietę, trzymając się biznesowej zasady „garbage in-garbage out”. Więcej przebywaj na świeżym powietrzu. I – co najtrudniejsze – spróbuj ustabilizować swoje życie zawodowe, by każdego dnia mieć czas na odpoczynek. Zobaczysz, że wkrótce odkrywanie ulubionych form spędzania czasu przyjdzie ci z łatwością.

Sprawdzone sposoby na dzień wolny od obowiązków

Być może nigdy nie miałeś okazji sprawdzić, jak lubisz spędzać czas. Być może jesteś w miejscu życia, w którym nie chcesz zaglądać wewnątrz siebie i szukasz gotowych podpowiedzi. To zupełnie w porządku – blog AskHenry może ci pomóc. Oto 5 sprawdzonych sposobów na relaks w wolnym czasie. Możesz zrealizować je w weekend lub podczas 8 godzin, w których asystent przejmie twoje obowiązki.

Spływ kajakami – poznaj spokój rzeki

Odpoczynek blisko miasta, ale pozbawiony jego zgiełku? To możliwe w niemal każdej większej miejscowości i w prawie każdym regionie turystycznym. Spływ kajakowy to okazja do spędzenia czasu w otoczeniu szumu fal i plusku wody. Tylko ty i natura, a więc także ogromne poczucie wolności i braku ciążących zobowiązań. Doskonała okazja do lepszego poznania siebie.

Na kajakach towarzyszy ci przyjemna cisza natury

Pamiętaj, że spływ kajakowy to atrakcja dla wszystkich. To forma aktywnego wypoczynku, w której możesz uczestniczyć zarówno sam, jak i w gronie najbliższych. Zabierz dzieci lub przyjaciół i sprawdź, jak działa na was taka bliskość natury.

Ulubione książki – ciesz się leniwym popołudniem

Czy musi być aktywnie? Niekoniecznie! Doskonałym rozwiązaniem na zbliżające się długie i ciemne wieczory są książki. Gruby koc, ciepłe skarpety, wygodny fotel – dlaczego miałyby nie towarzyszyć ci jesienią? Możesz zanurzyć się w przepastnych regałach pobliskiej biblioteki i przepaść w nich na długie godziny. Z pewnością odkryjesz światy, które zachwycą cię, zmrożą czy wzruszą. 

Potraktuj wizytę w bibliotece jak prawdziwą wycieczkę!

Relaks nie musi być wyszukany. Ważne, by był dobrze dobrany do twoich potrzeb i charakteru. Nie każdy chce intensywnych przeżyć i wyjątkowych miejsc. Wielu z nas potrzebuje spędzić czas w ciszy. Może to również ty?

Kurs gotowania – poznawaj nowe smaki

Zbliżająca się jesień to nie tylko długie, szare wieczory. To także bukiet niepowtarzalnych zapachów i smaków! Ta pora roku obfituje wręcz w sezonowe owoce i warzywa. Wszystkie aż proszą się, by wykorzystać je w kuchni. Może to więc czas na nowe umiejętności kucharskie?

Poszerzaj swoje umiejętności i rozkoszuj się smakiem

Kurs gotowania to nietypowa forma odpoczynku, którą jednak wielu docenia. Mają okazję nie tylko poznać nowe przepisy, ale także poznać ludzi z podobną miłością do jedzenia. Nic tak przecież nie zbliża ludzi, jak wspólna kuchnia.

Szkoła tańca – rozruszaj ciało

Kilkanaście lat temu nauka tańca była jednym z podstawowych przedmiotów w szkole. Kiedy i dlaczego z niej zrezygnowaliśmy? Salsa, bachata, tango czy jazz – wszystkie rozpalają ciało i dodają energii. Organizm pozbywa się stresu, produkuje zaś endorfiny, czyli potrzebne hormony szczęścia. Taniec to również idealny sposób na poprawę kondycji czy sprawność ruchowej.

Zarezerwuj jeden dzień na taniec

Lekcje tańca pobudzają umysł do działania… ale także po prostu męczą! Oznacza to mniej problemów z zasypianiem i spokojny sen przez całą noc. 

Spacer w górach – złap dystans

Dobrym sposobem na spędzanie czasu i odpoczynek od pracy są wycieczki w góry. Dają bowiem poczucie wolności i wytchnienia. Ich potęga pozwala złapać dystans do codziennych obowiązków. Jednocześnie są doskonałą lekcją rozwagi i przezorności.

Podróże pozwalają odciąć się od obowiązków

Wypad w góry pozytywnie wpłynie nie tylko na psychikę, ale także ciało. Poprawi kondycję, pozwoli wytrenować mięśnie i nauczy świadomości oddechu. To doskonały sposób na dotlenienie i poprawę odporności. 

Szukasz ciekawej pracy? Dołącz do nas!

Twórz razem z nami firmę, która ma ambicję zmienić rynek benefitów pracowniczych. W AskHenry oszczędzamy czas naszym Klientom. Nie tylko dostarczamy Im świetną usługę, ale przede wszystkim – uśmiech i czas wolny po pracy :)