Moje sposoby na wyższą efektywność – Maja Gojtowska

    • Wywiady
    • #Blog
    • #Produktywność
    • #Wywiad

Praca zdalna, indywidualna stała się teraz naszą codziennością. Wielu chce już powrotu do biur – pracy z innymi. A wy?

Wolicie pracować w samotności, czy wśród ludzi? Co bardziej Wam służy? Maja Gojtowska zdecydowanie woli koncentrować się na pracy będąc w samotności. Dlaczego? Ja już wiem – Wy zajrzyjcie do tekstu poniżej


1. Czy masz swoje „rytuały” dzięki którym jesteś bardziej efektywna?

Moim najważniejszym rytuałem jest kawa – pita ok. 8:20 w pustym domu, kiedy dzieci są już w przedszkolu i szkole, a mąż w biurze. To moment przejścia z trybu „mama” na „Maja”.

2. Czy pandemia wpłynęła na Twoją efektywność osobistą? Jeśli tak, to co się zmieniło?

Od dnia zamknięcia szkół i przedszkoli, do końca sierpnia moje życie zawodowe zostało całkowicie podporządkowane sytuacji rodzinnej. Choć jako pracująca mama, byłam przyzwyczajona do dynamicznie zmieniającej się codzienności to przyznaję, że przebywanie przez te kilka miesięcy praktycznie non stop z dziećmi, wspólna praca, odpoczynek i szukanie przestrzeni dla siebie były dla mnie ogromnym wyzwaniem.

3. Czy, aby podnieść swoją wydajność wdrożyłaś w życie albo pozbyłaś się jakichś nawyków?

Moim największym wyzwaniem, z którym walczę od lat jest zajadanie stresu. Nie powiem, że pozbyłam się tego nawyku, ale na pewno nad nim pracuję. Drugą rzeczą, nad którą pracuję jest umiejętne zarządzanie czasem pracy i „ogarnięcie” kalendarza zawodowego. Chcąc złapać jak najwięcej srok za ogon, zdarzało mi się planować tak dużo spotkań, warsztatów, konsultacji, że zapominałam o czasie, który muszę poświęcić na pracę koncepcyjną. Nie jest on może tak widowiskowy jak te pierwsze działania, ale bez niego praca którą wykonuje w ogóle się nie wydarzy.

4. Czy jest jakaś umiejętność albo obszar wiedzy nad którym obecnie pracujesz?

To bez wątpienia wspomniany wcześniej kalendarz i szeroko pojęte zarządzanie czasem. Co może wydać się zabawne – sprawia mi to problem tylko w kontekście zobowiązań zawodowych.
Zawsze wierzę, że mogę zrobić więcej, upchnąć jeszcze jedno spotkanie, kolejną konsultację. Bywam w tych kwestiach mało asertywna, a na koniec dnia bardzo cierpią na tym projekty, nad którymi pracuję.

5. Co pomaga Ci uzyskać wysoki poziom koncentracji?

Bez wątpienia jest to samotność. Moja praca polega na rozmowach z ludźmi, prywatnie jestem w ogóle sporą gadułą, ale jeśli muszę się skoncentrować lub odpocząć, potrzebuję być sama.

6. „Złota rada” dla każdego kto pracuje nad swoją efektywnością :)

Zacznij tę pracę dzisiaj, nie odkładaj jej na jutro ;)

7. 3 aplikacje z Twojego telefonu, dzięki którym jesteś bardziej efektywna:
  • Google Calendar – nie wyobrażam sobie życia bez tej apki,
  • CamScanner – wąskim gardłem w moich projektach były zawsze formalności. Ta apka pozwala mi robić szybciej, tu i teraz skany dokumentów
8. Książka, dzięki której podniosłaś swoją efektywność:

Charles Duhigg – Siła Nawyku

Szukasz ciekawej pracy? Dołącz do nas!

Twórz razem z nami firmę, która ma ambicję zmienić rynek benefitów pracowniczych. W AskHenry oszczędzamy czas naszym Klientom. Nie tylko dostarczamy Im świetną usługę, ale przede wszystkim – uśmiech i czas wolny po pracy :)