Ile czasu na odpoczynek mają Twoi pracownicy?

    • Dla HR
    • Poradnik

Jak wskazuje tytuł, zaczęliśmy ostatnio zastanawiać się, czy pracodawcy wiedzą, ile czasu wolnego po pracy mają ich pracownicy. Myślimy o tym również pod kątem naszej organizacji.

Być może teraz zastanawiasz się, po co miałbyś o tym myśleć, do czego ta wiedza jest Ci potrzebna? Przecież w zasadzie nie masz wpływu na to, jak ludzie gospodarują swoim czasem po godzinach pracy. I czy tak naprawdę ma to znaczenie, jak miałoby się to przekładać na zaangażowanie czy wydajność?

Istnieje badanie przeprowadzone przez Instytut Badania Opinii Homo Homini, które dotyczyło ilości wolnego czasu wśród osób pracujących. Wynika z niego, że Polacy są jednym z najwięcej pracujących narodów – „według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przeciętny Polak poświęca na pracę ponad 1,9 tys. godzin rocznie, o 164 więcej niż średnia w krajach OECD”. A po pracy, według Homo Homini prawie połowa Polaków ma tylko 2 godziny czasu wolnego! W związku z tym ograniczają ilość czasu na przyjemności takie jak spędzenie czasu z bliskimi czy hobby.

Jak to wpływa na wydajność w pracy?

Osoby, które nie mają czasu wypocząć po pracy, są mniej wydajne w pracy. Zmęczenie, szczególnie przewlekłe wpływa również źle na psychikę. Niewystarczająca ilość czasu na relaks lub dla rodziny czy bliskich jest frustrująca i często powoduje wyrzuty sumienia. W pracy może być bardziej skłonna do irytacji, mieć mniejszą odporność na sytuacje stresowe czy na przykład generować nienajlepszą atmosferę w zespole. Czyli znów wracamy do sfery psychicznej.

Z ankiet przeprowadzonych wśród reprezentatywnej grupy pracowników wynika, że aktualnie jednym z najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych jest czas. Widać zatem, że w tym aspekcie rzeczywiście odczuwany jest deficyt.

Czy jako pracodawca mam wpływ na ilość wolnego czasu moich współpracowników?

Owszem! Pracodawcy w różny sposób radzą sobie z tym wyzwaniem. Część z nich (aktualnie już coraz więcej) pozwala na pracę zdalną lub hybrydową. Niektórzy testują skrócenie tygodnia pracy. Inni proponują skrócenie dnia pracy raz w tygodniu. A są też tacy, którzy poszykują podwykonawców pomagającym pracownikom zaoszczędzić czas wolny. Tu można wymienić na przykład współpracę z placówkami medycznymi, które przeprowadzają cyklicznie wybrane badania w godzinach pracy w siedzibie pracodawcy lub zaangażowanie do pomocy nas, czyli AskHenry. Nasi Henrycy są w stanie wesprzeć pracowników w realizacji wielu zadań, na które w innym przypadku musieliby poświęcić czas wolny. Od zrobienia zakupów, poprzez załatwienie spraw urzędowych – co ciekawe, jest to jeden z trzech najczęściej wskazywanych obowiązków, które chętnie powierzyliby komuś innemu – aż do dużo bardziej skomplikowanych spraw. Ogranicza nas tylko Wasza wyobraźnia.

Chętnie pomożemy zadbać o czas pracowników w Twojej organizacji!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o AskHenry zapraszamy tutaj. Oprócz informacji o tym, czym się zajmujemy znajdziesz tam również opinie o nas oraz przykładowe zlecenia realizowane przez naszych Henryków.

A jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące współpracy lub tego, czym dokładnie się zajmujemy, zapraszamy do WYPEŁNIENIA FORMULARZA KONTAKTOWEGO!

Szukasz ciekawej pracy? Dołącz do nas!

Twórz razem z nami firmę, która ma ambicję zmienić rynek benefitów pracowniczych. W AskHenry oszczędzamy czas naszym Klientom. Nie tylko dostarczamy Im świetną usługę, ale przede wszystkim – uśmiech i czas wolny po pracy :)