Bartosz Majewski i jego sposoby na wysoką efektywność

    • Wywiady
    • #Blog
    • #Produktywność
    • #Wywiad
1. Czy masz swoje „rytuały” dzięki którym jesteś bardziej efektywny?

Niespecjalnie. Staram się od poniedziałku do piątku o 9 rano zacząć pracę i uczciwie ją kontynuować co najmniej do 16.30, z niewielką przerwą na lunch jeśli czas pozwoli. To wszystko Clear byłby rozczarowany

2. Czy pandemia wpłynęła na Twoją efektywność osobistą? Jeśli tak, to co się zmieniło?
W marcu zacząłem, tak jak cały mój zespół, pracować z domu. Przestałem też pracować w zdecydowaną większość weekendów (a dotąd normą było to, że pracowałem 2-4h w soboty). Dzięki temu zacząłem też ćwiczyć fizycznie w domu co spowodowało, że zrealizowałem swój cel ćwiczebny na 2020. Przygotowując się też na drugą falę zmieniliśmy mieszkanie na większe i przygotowałem sobie w nim trochę rzeczy sprzyjających efektywności jak tablica suchościeralna, biblioteczka z książkami czy miejsce na ciężarki do ćwiczeń domowych albo wysokiej jakości mikrofon i kamera HD do pracy zdalnej.

Wszystko to przełożyło się na 20-30% lepszą efektywność. Backlog zadań jest jednak tak samo długi co potwierdza moje przypuszczenia – nigdy nie będę miał wystarczająco dużo czasu na zrobienie wszystkiego.

3. Czy, aby podnieść swoją wydajność wdrożyłeś w życie albo pozbyłeś się jakichś nawyków?

Jakiś czas temu zredukowałem konsumpcję wysokoprocentowego alkoholu o ~95% przez co moja efektywność mocno wzrosła. Wzrosło też moje spożycie czerwonego wytrawnego wina
W 2020 zacząłem też codziennie spacerować po zakończeniu pracy, żeby oddzielić pracę od dalszej części dnia – gdy wracam ze spaceru, wiem, że jestem po pracy.

4. Kiedy zdałeś sobie sprawę z tego, że musisz popracować nad efektywnością?

Odkąd pamiętam wiedziałem, że muszę się rozwijać. To co umocniło mnie w tym przekonaniu i sprawiło, że moja krzywa uczenia się stała się bardziej stroma to moment w 2014 w którym zrozumiałem, że jestem kiepskim menedżerem i muszę bardzo szybko nauczyć się być lepszy.

5. Czy jest jakaś umiejętność albo obszar wiedzy nad którym obecnie pracujesz?

Nieustannie od lat pracuję nad poszerzaniem swoich umiejętności takich jak: rekrutowanie ludzi, zarządzanie ludźmi, wyznaczanie celów, identyfikowanie problemów, zadawanie pytań, pisanie, strategia, efektywne uczenie się…dużo tego. Jak mówi jeden z moich ulubionych cytatów: „Specjalizacja jest dobra dla insektów”. W pracy przedsiębiorcy i menedżera menedżerów trzeba być wszechstronnym.

6. Co pomaga Ci uzyskać wysoki poziom koncentracji?
Uprawianie sportu, trzymanie telefonu na odległość, słuchanie muzyki „na repeat”, izolowanie się od otoczenia, które mogłoby przeszkadzać w skoncentrowaniu.
Nie tyle chodzi o rzeczy, które mi pomagają co o eliminowanie rzeczy, które mogłyby przeszkadzać.
7. „Złota rada” dla każdego kto pracuje nad swoją efektywnością
Nawet dwie:
1. Lepiej podążać mniej więcej we właściwym kierunku niż w niewłaściwym z dużą precyzją.

2. Ludzie, których podziwiasz też mają poczucie, że nie ogarniają.

8. 3 aplikacje z Twojego telefonu, dzięki którym jesteś bardziej efektywny:
– Workflowy, które pomaga mi zarządzać notatkami i backlogiem oraz celami.
– Zero, które pomaga mi pościć.

– HealthMate, który pomaga mi w śledzeniu mojej wagi i ilości kroków

9. Książka, dzięki której podniosłeś swoją efektywność:
Zbyt długo, żeby wymieniać. Po recenzje i moje opinie nt. książek wpadnijcie na:
– mój blog
– mój profil na goodreads.com
10. Skąd wiesz lub jak mierzyłeś swoje sukcesy w tej dziedzinie?

Listą 5-6 celów rocznych rozbijanych na kwartały. Codziennie aktualizuję progres na celach w workflowy. W 2020 zrobiłem 5/6 i walczę żeby udało mi się z ostatnim.

To już koniec wywiadu, dzięki za dotarcie aż tutaj!

Szukasz ciekawej pracy? Dołącz do nas!

Twórz razem z nami firmę, która ma ambicję zmienić rynek benefitów pracowniczych. W AskHenry oszczędzamy czas naszym Klientom. Nie tylko dostarczamy Im świetną usługę, ale przede wszystkim – uśmiech i czas wolny po pracy :)