Dobrostan pracownika – ile czasu na odpoczynek mają Twoi pracownicy?
Jak wskazuje tytuł, zaczęliśmy ostatnio zastanawiać się, czy pracodawcy wiedzą, ile czasu wolnego po pracy mają ich pracownicy. Myślimy o tym również pod kątem naszej organizacji, mając na uwadze dobrostan pracownika.
Być może teraz zastanawiasz się, po co miałbyś o tym myśleć, do czego ta wiedza jest Ci potrzebna? Przecież w zasadzie nie masz wpływu na to, jak ludzie gospodarują swoim czasem po godzinach pracy. I czy tak naprawdę ma to znaczenie, jak miałoby się to przekładać na zaangażowanie czy wydajność? Okazuje się, że ma to ogromne znaczenie, ponieważ dobrostan pracownika wpływa bezpośrednio na jego satysfakcję, efektywność oraz zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Badanie Instytutu Badania Opinii Homo Homini wskazuje, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów, poświęcając na pracę średnio ponad 1,9 tys. godzin rocznie, co jest o 164 godziny więcej niż średnia w OECD. Co więcej, po pracy, według Homo Homini, prawie połowa Polaków ma tylko 2 godziny czasu wolnego dziennie! W związku z tym wiele osób musi ograniczać czas przeznaczony na przyjemności, takie jak spędzanie czasu z bliskimi, uprawianie hobby, czy nawet dbanie o własne zdrowie i relaks. Taki styl życia, zdominowany przez pracę i obowiązki, może prowadzić do chronicznego zmęczenia oraz wypalenia zawodowego. To wszystko może znacząco wpływać na dobrostan pracownika, obniżając jego satysfakcję z życia, a tym samym pogarszając efektywność i zaangażowanie w wykonywane obowiązki zawodowe.
Jak dobrostan pracownika wpływa na wydajność w pracy?
Osoby, które nie mają czasu wypocząć po pracy, są mniej wydajne w pracy. Zmęczenie, szczególnie przewlekłe wpływa również źle na psychikę. Niewystarczająca ilość czasu na relaks lub dla rodziny czy bliskich jest frustrująca i często powoduje wyrzuty sumienia. W pracy może być bardziej skłonna do irytacji, mieć mniejszą odporność na sytuacje stresowe czy na przykład generować nienajlepszą atmosferę w zespole. To wszystko wpływa na dobrostan pracownika, co z kolei ma bezpośredni związek z jego zaangażowaniem i efektywnością.
Z ankiet przeprowadzonych wśród reprezentatywnej grupy pracowników wynika, że aktualnie jednym z najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych jest czas. Widać zatem, że w tym aspekcie rzeczywiście odczuwany jest deficyt, co negatywnie wpływa na dobrostan pracownika.
Czy jako pracodawca mam wpływ na ilość wolnego czasu moich współpracowników?
Owszem! Pracodawcy coraz częściej wprowadzają rozwiązania wspierające dobrostan pracowników, takie jak praca zdalna, hybrydowa oraz testowanie skrócenia tygodnia pracy, a także współpracują z podwykonawcami, aby ułatwić pracownikom oszczędzanie czasu wolnego. Współpraca z placówkami medycznymi i usługi concierge, takie jak te oferowane przez AskHenry, pozwala pracownikom na delegowanie różnych zadań, od zakupów po sprawy urzędowe, co pozytywnie wpływa na ich dobrostan.
Konsjerż jest w stanie wesprzeć pracowników w realizacji wielu zadań, na które w innym przypadku musieliby poświęcić czas wolny. Od zrobienia zakupów, poprzez załatwienie spraw urzędowych – co ciekawe, jest to jeden z trzech najczęściej wskazywanych obowiązków, które chętnie powierzyliby komuś innemu – aż do dużo bardziej skomplikowanych spraw. Ogranicza nas tylko Wasza wyobraźnia. Dzięki takim rozwiązaniom pracodawcy mogą realnie wpływać na dobrostan pracownika.
Chętnie pomożemy zadbać o dobrostan pracownika w Twojej organizacji!
Przeczytaj również:
Benefit – jak o nim mówić aby skutecznie rekrutować?
Jak w praktyce wygląda użytkowanie benefitu wirtualnego asystenta?
AskHenry a concierge – kim jest konsjerż i czym się zajmuje?