Jak zwiększyć produktywność w rytmie slow?
Czasem nawet najlepsze plany i strategie nie wystarczą, by ogarnąć wszystkie obowiązki – szczególnie gdy życie stawia przed nami wyzwania, które trudno pogodzić z codziennymi zadaniami. W takich momentach z pomocą przychodzi wirtualny asystent AskHenry. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kogoś, kto zajmie się za Ciebie drobnymi sprawami, czy wsparcia przy większych projektach – zyskasz więcej czasu na to, co dla Ciebie najważniejsze. Skup się na swojej produktywności, a resztę zostaw nam.
„Jak ogarnąć chaos w kilku krokach? Produktywność w rytmie slow” to webinar Ask Henry, przygotowany z Piotrem Nabielcem: trenerem, menadżerem z ponad 10 stażem w IT, właścicielem Produktywni.pl. Okazuje się, że problem z pozoru nierozwiązywalny, można rozłożyć na części i poskładać na nowo – w rytmie slow.
Produktywność – z czym to się je?
Produktywność to pojęcie, które często rozumiane jest w niewłaściwy sposób. Czy bezproduktywnym jest czas spędzony na kanapie z książką? Czy jesteśmy produktywni, gdy zadania, które mieliśmy wykonać w dwa dni, wykonujemy w jeden?
Dobrze rozumiana produktywność odpowie Ci: to zależy. Jeśli Twój czas z książką Cię zregenerował, dał zastrzyk dopaminy, rozluźnił umysł, przyniósł oddech, którego potrzebujesz – Twój dzień był produktywny.
Jeżeli natomiast to, że zadania udało Ci się zamknąć w ciągu doby zamiast dwóch, przyniosło Ci ogromne zmęczenie kolejnego dnia – warto się zastanowić, czy na pewno było warto. Piotr Nabielec przedstawił bardzo proste równanie na to, jak on pojmuje produktywność: zastanów się nad efektem, jaki osiągasz, kiedy wykonujesz dane zadania i jaki czas na to poświęcasz.
Jeśli uda Ci się osiągnąć balans między czasem a efektem – możesz sobie uścisnąć dłoń – to jest właśnie produktywność.
Produktywność zbalansowana: zacznijmy od podstaw
Piotr podzielił webinar na 4 obszary tematyczne:
- baza, 3 sposoby myślenia o produktywności,
- listy zadań,
- długofalowa produktywność,
- tygodniowy przegląd zadań.
W kulturze europejskiej (ale nie tylko) liczba 3 ma symboliczne znaczenie. Kojarzy się głównie z harmonią: ciała, duszy i umysłu. W matematyce jej znaczenie jest kolosalne, wystarczy zerknąć do Wikipedii, by zobaczyć, jak ważna jest w geometrii czy trygonometrii. Również dla osób religijnych trójka ma fundamentalne znaczenie. Nie będziemy zahaczać o numerologię i wróżki, lecz rzeczywiście – trójka jest liczbą, dzięki której Twoje planowanie stanie się łatwiejsze.
Piotr nazwał liczbę 3 najważniejszym narzędziem, jakim dysponujesz w drodze do swojej produktywności. Warto co jakiś czas zastanowić się, jakie były trzy najważniejsze rzeczy, które spotkały nas w tym tygodniu lub dniu. Jakie są najważniejsze dla mnie trzy wartości, którymi kieruję się w życiu? Jakie trzy czynności zrobiłem ostatnio wyłącznie dla siebie? Trójka ma moc.
Zacznij zadawać sobie takie pytania, a zobaczysz, jak wiele zacznie się w Twoim życiu zmieniać.
Poziomy, na których codziennie jesteś
Piotr mówi „dziel czas na odcinki” i w swoim webinarze opowiada, jak dzieli czas na pojęcia takie jak dzień i tydzień, projekty i obszary, strategię oraz większy obraz.
- Dzień i tydzień – to operacyjne części czasu, które budują produktywność. W ich przestrzeni ogarniasz sobie zadania, które wykonujesz w ciągu dnia, spisujesz listę zadań, sprawdzasz, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Pod koniec tygodnia jeszcze zerkasz, co udało się zrobić. Plan dzienny i tygodniowy nie zabierają Ci czasu. One Ci go dają.
- Projekty i obszary – nie muszą to być tylko projekty związane z Twoją pracą. Projekt zdrowie, projekt odpoczynek, projekt sen. Każdy z nich jest bardzo ważny i musisz pamiętać o zaspokojeniu tych potrzeb w drodze do osiągnięcia swojej produktywności. Projektuj sobie życie – niech stanie się to Twoim dobrym nawykiem.
- Strategia – czyli dobrze jest mieć plan na życie. Szczególnie ważna stała się przez wydarzenie ostatnich lat. Nasze życie nie jest stałą, daną raz linią, która będzie płynęła harmonijnie. Życie wymaga od nas elastyczności, umiejętności dopasowania się do okoliczności, w jakich żyjemy. Sprawdzaj co jakiś czas, czy pamiętasz o swojej strategii. Może warto ją w końcu ułożyć? Może czas zmienić zdanie? Pamiętaj, dobra strategia zawiera w sobie możliwość zmian.
- Większy obraz – który sprowadza się do pytania: czy jestem w życiu szczęśliwy? Jest taki ciekawy eksperyment, w którym należy zadawać wyłącznie jedno pytanie: dlaczego? Spróbuj to zrobić, zaczynając od czegoś bardzo niewinnego, na przykład: dlaczego lubisz spać? W ogromnej mierze przypadków ostatnią odpowiedzią jest… chęć bycia szczęśliwym.
Większy obraz pomoże Ci określić poziom swojego szczęścia.
Lista, lista osobista
Robisz listy zadań? To dobrze. Listy zadań pomagają nam zobaczyć, co jest do zrobienia i ile czasu nam to zajmuje. Jednak żadna lista nie będzie działać, jeśli nie będziesz jej realizować. Nie rób wielkich list – w życiu też ważne sprawy dzieją się dzięki małym krokom. To, co jest ważne i co warto zapamiętać – rób listę w jednym miejscu. Podziel swój dzienny i tygodniowy harmonogram jak najprościej i jak najkrócej.
Piotr zwraca szczególną uwagę na czas planowania: jeżeli moje planowanie dnia przekracza 5 minut, to jest to zdecydowanie za długo i gdzieś popełniam błąd. Jak pewnie wiesz, narzędzi do planowania zadań i robienia list, jest cała masa, w webinarze Piotr wymienia kilka, jeśli chcesz sprawdzić, co poleca nasz prowadzący, posłuchaj webinaru ;)
AskHenry: kiedy chaos jest nie do ogarnięcia
Są sytuacje, w których nawet skrupulatne planowanie i robienie strategii potrzebują solidnego wsparcia. Siedzisz nad ważnym projektem, którego nie możesz zostawić, a Twoje dziecko na jutro potrzebuje stroju Batmana? Albo masz w planach relaks i nie chcesz z niego rezygnować, a za pasem remont i odbiór ciężkich pudeł w składzie budowlanym? Może po prostu chcesz przeznaczyć czas, który udało się zaoszczędzić na dobrej produktywności na coś innego niż załatwianie spraw?
AskHenry powstał właśnie dlatego. Dla ludzi, którzy co jakiś czas potrzebują swoje zadania delegować na zewnątrz. Nie wszystko warto załatwiać osobiście. Znalezienie odpowiedniego, dla Twojej rodziny, dzbanka filtrującego wodę zajmuje sporo czasu: pewnie chcesz o tym poczytać w internecie, porównać parametry, zapytać rodzinę o zdanie. Aha, jeszcze kolor, wkłady uzupełniające i pytanie, czy macie miejsce na blacie kuchennym… AskHenry zrobi to za Was i dla Was – a Wy w tym czasie skupicie się na sprawach dla Was ważniejszych.
Więcej o planowaniu zadań, zarządzaniu nimi i świadomej produktywności dowiesz się z webinaru Piotra Nabielca i AskHenry „Jak ogarnąć chaos w kilku krokach? Produktywność w rytmie slow.”