Tomasz Świeboda – jego sposoby na wysoką efektywność

    • Wywiady
    • #Blog
    • #Produktywność
    • #Wywiad

Na tyle przeprowadzonych wywiadów, pierwszy raz pojawiła się porada dotycząca wczesnego wstawania ⏰

Tomasz Swieboda z Inovo chwali sobie te dodatkowe godziny spokoju. Próbowaliście, czy raczej nie jesteście porannymi ptaszkami?


1. Czy masz swoje „rytuały” dzięki którym jesteś bardziej efektywny?

Uwielbiam wstawać wcześnie, między 5 a 6 rano. Marc Andreessen napisał w artykule na temat produktywności, że nie doceniamy wystarczająco przestrzeni na swobodne myśli – poranne godziny oferują spokojny czas, którego czasem brakuje między spotkaniami i bieżącymi zadaniami. Często wykorzystuję ten czas również na sport.

2. Czy pandemia wpłynęła na Twoją efektywność osobistą? Jeśli tak, to co się zmieniło?

Dużym wyzwaniem było dla mnie odejście od typowego dnia, do którego byłem przyzwyczajony i ułożenie rutyny na nowo. Z perspektywy czasu doceniam ten okres, ale rozpoznaję, że był wymagający – zarówno organizacyjnie, jak i psychicznie. Na początku lockdownu, starałem się żyć z dnia na dzień i zachować pozytywne myślenie, optymalizacja produktywności przyszła później. Dużym plusem, który odczuwam do dzisiaj, jest normalizacja spotkań online – dla VC, którego dni są wypełnione spotkaniami to duża oszczędność czasu.

3. Czy, aby podnieść swoją wydajność, wdrożyłeś w życie albo pozbyłeś się jakichś nawyków?

Nasze ogólne samopoczucie i stan zdrowia wpływa na produktywność w pracy. Dlatego staram się zdrowiej odżywiać i uprawiać więcej sportu.

4. Kiedy zdałeś sobie sprawę z tego, że musisz popracować nad efektywnością?

Są różne powody zmian, które wprowadzam. Chcę lepiej zarządzać swoim czasem, ale również więcej się uczyć i pracować na coraz to lepszym poziomie.

5. Czy jest jakaś umiejętność albo obszar wiedzy, nad którym obecnie pracujesz?

Staram się być obecny i skupiony na zadaniach, które mam przed sobą. Niezależnie od tego, czy pracuję nad analizą, czy odbywam spotkanie, bycie tu i teraz pomaga mi zrealizować więcej i w lepszy sposób.

6. Co pomaga Ci uzyskać wysoki poziom koncentracji?

Słuchanie muzyki klasycznej, częstsze uprawianie sportu oraz odkładanie smartphone’a na czas spotkań i pracy nad zadaniami.

7. „Złota rada” dla każdego kto pracuje nad swoją efektywnością :)

Wybierz jedną lub dwie najważniejsze rzeczy i dopilnuj, aby były jak najlepiej zrobione. To wystarczy. Zasada 80/20 naprawdę działa, trzeba jedynie ją umiejętnie stosować.

8. 3 aplikacje z Twojego telefonu, dzięki którym jesteś bardziej efektywny:

W trakcie pracy staram się korzystać z telefonu jak najrzadziej, jednak są dwie aplikacje, do których sięgam regularnie.

  • Evernote – pomaga mi synchronizować prywatne notatki pomiędzy urządzeniami,
  • Notion – umożliwia współdzielenie wiedzy wewnątrz firmy.
9. Książka, dzięki której podniosłeś swoją efektywność?

Książka, która najbardziej mnie ostatnio wciągnęła to „Discipline Equals Freedom” od Jocko Willink. Autor wierzy, że najważniejszym elementem w osiągnięciu swoich celi jest dyscyplina umysłu i ciała. Pomocne do dzisiaj są dla mnie również “4 godzinny tydzień pracy” Tima Ferrissa, “Siła nawyku” Charlesa Duhigga oraz “Atomic Habits” Jamesa Cleara. Traktuję te książki jako wskazówki, nie gotowe rozwiązania – podobno nawet Tim Ferris nie przestrzega rekomendowanego czasu pracy… :)

10. Jak mierzyłeś swoje sukcesy w tej dziedzinie?

Służbowo sukcesem jest dla mnie, kiedy Inovo dowozi ustalone cele. Osobistej efektywności nie mierzę, jest to dla mnie pole do nieustannej poprawy ;) ✋

Szukasz ciekawej pracy? Dołącz do nas!

Twórz razem z nami firmę, która ma ambicję zmienić rynek benefitów pracowniczych. W AskHenry oszczędzamy czas naszym Klientom. Nie tylko dostarczamy Im świetną usługę, ale przede wszystkim – uśmiech i czas wolny po pracy :)